Blog Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır

Blog Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır

22 Mart 2019 0 Yazar: SEO Kılavuzu

Bu yazımızda SEO nun biraz dışına çıkarak (tabi söz konusu web site olunca SEO kuralları tabi ki de yine geçerlidir 🙂 ) blog tasarımından bahsetmek istedik. Bir blog tasarımında nelere dikkat edilmesi gerektiği konularını ele aldık.

Blog site tasarımında en önemli etkenlerin başında bloğunuzu nasıl sunduğunuzdur. Amacınız sunacağınız veriyi görsel ve içerik olarak en iyi ve etkileyici şekilde sunarak, ziyaretçiyi maksimum seviyede bloğunuzda tutmak olmalıdır.

Tabi bu etkiyi sağlamak için içerikle birlikte birçok kriter vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse kısaca şu hususlara değinebiliriz.

Blog Yapısı

Bloğunuz yapılan ilk blog olmayacağı için bu zamana kadar geçen süre içerisinde ki oluşmuş olan kullanıcı alışkanlıklarını gözardı etmeyin. Sonuçta kullanıcılar birçok bloğu gezmiş görmüş ve belli bir beklentiye sahip olmuşlardır. Bu yüzden popüler olmuş blogları takip etmeniz ve o tasarımlara uygun şekilde kullanıcıya hitap eden, SEO da UX (kullanıcı deneyimi) diye tabir edilen kriteri göz önünde bulundurmanız kesinlikle faydalı olacaktır.

İçerik Dizaynı

blog tasarımı

İstatistiklere göre ziyaretçiler sol üst köşeden itibaren sayfayı okumaya başlamaktadır. Buna göre sol üst köşeye en önemli gördüğünüz içeriği yerleştirmenizde fayda var. Görsel içerikler zaten dikkat çekeceği için diğer bölgere yerleştirmeniz daha mantıklı olacaktır.

Eğer sayfanızda reklam yayınlayacaksanız mutlaka dikkat etmeniz gereken konu SEO nun altın kuralı UX’dir. Reklam yerleşimleriniz ve sunumunuz kesinlikle kullanıcıyı rahatsız etmemeli, hele de kullanıcıyı, bir içeriği görüntülemek istediğinde birkaç defa reklama tıklamak zorunda bırakmamalısınız.

İçerik dizaynı demişken önemli bir hususa daha değinmemiz gerekiyor. İçeriklerinizi kesinlikle çok bitişik, yoğun ve gözü yoracak şekilde yerleştirmemelisiniz. Ve bunun yanında içerik aralarında çok fazla boşluk bırakarak geçişleri zorlaştırmak ta mantıklı olmayacaktır. Bu oranı iyi ayarlamalısınız çünkü aksi durum direk ziyaretçi kaybına dönüşebilir.

Yönlendirme

Daime empati kurarak tasarım yapmalı ve ziyaretçilerin işini kolaylaştırmalısınız. Bloğunuzda sayfalar/yazılar arası koyacağınız yönlendirme ve linklemeler (SEO da buna site içi linkleme deriz) hem kullanıcılara istedikleri veriye ulaşma açısından kolaylık sağlayacak hemde bloğunuzda geçirilen süreyi artıracaktır.

Renkler

Renk, site ziyaretçisi üzerinde en önemli etkiyi bırakan maddelerden biridir diyebiliriz. Ziyaretçi duygusunu ve içeriğin okunma, anlaşılmasını ciddi derecede etkiler.

Sarı renk; enerji ve yeniliği, turuncu; verimlilik ve güveni, kırmızı; cesur ve agresifliği, pembe; zerafet ve güzelliği, mor; ilham veren, mavi güven ve görkem, yeşil ise sade, doğal ve sağlığı ifade eder.

Renkleri yalnız veya birleştirerek kullanabilirsiniz. Renk seçimini belirlerken genele hitap ederek ve kendinizi ziyaretçi yerine koyarak karar vermenizde fayda var. Bunun için özel yazılımlar da mevcut, bunlardan da faydalanabilirsiniz.

Yazı Tipi

Yazı tipi seçimi sitenizi ziyaret eden kullanıcıların, yazıları okurken yorulmaması ve hemen sıkılmaması için önemlidir. Bu yüzden yazı büyüklüğü ve arka plan rengi belirlenirken dikkatli olunmalıdır. Genel olarak tercih edilen boyut 16px’den büyük boyutlardır. Arka plan rengi ise yazıyla ters renk seçimi olmalıdır. Tabi arka planı siyah yazıyı beyaz yapmak gibi çok sert bir seçim de çok yorucu olacaktır. Yani göze hitap eden ve sübjektif olan bir seçim yapılmalıdır.