Dönüşüm Optimizasyonu

Dönüşüm Optimizasyonu

10 Mart 2019 0 Yazar: SEO Kılavuzu

Dönüşüm optimizasyonu, e-ticaret siteleri için (her ne kadar gereken önem verilmiyor olsa da!)  çok önemli bir unsurdur. Değerlendirmesi ve ölçümü yapılmadan yürütülen pazarlama çalışmaları,  hiçbir zaman tam karşılığını bulamayacaktır. Bu yüzden dönüşüm oranı ciddi oranda dikkate alınmalıdır.

Dönüşüm Oranı; sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısının, belirlediğiniz hedefe ait işlemi gerçekleştiren kullanıcı sayısına oranıdır. Reklam, kampanya, indirim vs.. yaparken bu oran daima hesaplanarak adım atılmalıdır. Örneğin  “… reklam masrafı ile, … kadar ziyaretçi sayısına ulaşıp,  … oranında dönüşüm bekleniyor”  gibi  matematiksel yaklaşılmalı olaya. Tüm işletmelerin bu konuda yapacağı temel çalışmalar; landing page, reklam çalışmaları, sipariş  ve müşteri ile etkileşim içinde olunan aşamalar olarak belirtilebilir.

Dönüşüm oranını artırmak için neler yapılmalı;

dönüşüm oranı
  • Öncelikle SEO nun temeli olan kullanıcı deneyimi sunum hizmetiniz tavan yapmalı. Kullanıcıya kendinizi ne kadar sevdirirseniz, ne kadar güven verir ve kolaylık sağlarsanız bu oranın da o kadar arttığını göreceksiniz. Yani bu oran birazda kullanıcı gözünden sitenize bakmanızı gerektirir ve detaylarda gizlidir diyebiliriz.
  • Ziyaretçi  için kaliteli , güvenilir ve uygun fiyatlı ürünler sunun. Organik trafiğiniz yüksek olsa bile fiyat, kalite ve ürün özelliği gibi konularda yetersiz bilgi sunmanız yüzünden dönüşüm oranınızı yükseltemeyebilirsiniz.
  • Müşteri ile dirsek temasında olmanız daima faydalı olacaktır. Müşterinin ürünü inceleme esnasında size ulaşıp ek bilgi alabilmesi, sorulara hızlı yapacağınız dönüşler, satış sonrası göstereceğiniz destekler, müşteride güven oluşturacak ve daha sonra tekrar gelmeleri için bir sebep olacaktır. Ziyaretçiler alışverişi sürecinden ödeme yapma aşamasına kadar uzunca düşünüp öyle karar verir. Bu aşamlarda alışveriş zincirinin her halkasında müşteriye güven vermeli ve tetikleyici jestlerde bulunmalısınız.
  • İnternetin artık hayatımızın her aşamasında olduğunu ve özellikle günümüzde oluşturduğu güvensiz online ortamı düşünürsek, alışveriş sürecinde ne kadar güven duygusu aşılayabilirseniz o kadar olumlu dönüş olacaktır. Bu yüzden ziyaretçiden sadece gerektiği kadar bilgi istemeniz, kafa karıştırıcı ve şüphe uyandırıcı detay bilgilerle müşteriyi kaçırmamanız mantıklı olacaktır.
  • Farklı yönlerinizi ortaya koyun.. Özgün yapınızı oluşturn.. Ziyaretçiler daima ek hizmetleri çekici bulur. Sizde sitenizde ek indirim, hediye veya kendinize özgü oluşturabileceğiniz jestlerle dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz.

Hedef tespiti önemli..

Öncelikle yapmanız gereken hedefinizi belirlemek olmalıdır. Trafik mi ?Dönüşüm oranı mı? Çünkü her trafik artışı dönüşüm oranını artırmayacaktır. Ayrıca trafik artışınızı ilgili hedef kitle  üzerinden artırmak ta dönüşüm oranını etkileyen kriterlerdendir.

Bir diğer madde de trafik kaynaklarınızı genişletmektir. Yani sosyal medya vs.. ile daha geniş kitlelere ulaşılabilir. Ve günümüz aramalarının mobile kaydığını düşünürsek sitenizin her tür cihaz ve tarayıcıda uyumlu çalışması da önem arzeder.

Sonuç olarak bu konuda temel kaide olarak kullanıcı yönelimi göz önüne alınmalıdır. Sadece trafik artışı hedefe konularak gereksiz reklam ve harcama yapmaktansa, daha etkili bir dönüşüm oranına ulaşmak için kullanıcı bazlı bir politika izlenmek, sizi mükkemmel sonuçlara bir adım daha yaklaştıracaktır.