E-Ticaret Siteleri İçin SEO Rehberi – 1

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Rehberi – 1

26 Şubat 2019 0 Yazar: SEO Kılavuzu

E-ticaretin temel hedefleri arasında, organik trafik, marka değeri ve satış artışı sağlamak vardır. Ve bu hedefe ulaşmak için de belirli SEO stratejileri kullanılır. Her ne kadar kullanılan bu strateji, temel seo stratejileri ile benzer olsa da ek bazı ince teknikler de kullanılır.

Site Yapısı

Sayfa sayısı ve ürün miktarının çok olması, e-ticaret sitelerinin en büyük sorunlarının başında gelir. Bunu markalaşmış büyük e-ticaret sitelerine baktığımızda rahatça görebiliriz. Binlerce ürün ve bunlara ait sayfalar, düzgün bir mimari olmadığı zaman hem kullanıcı hem de arama motorları açısından sorun oluşturur.

eticaret sitesi


Örnekte görüldüğü üzere 2-3 tıklamada ürüne ulaşılabiliyor olması doğru olan yapıdır. Aksine ürüne ulaşmak için 6-7 tıklama yapılması gereken e-ticaret siteleri de mevcuttur. Bu durumda tamamen kullanıcı deneyimine ters bir durumdur. Sadelik ve kullanışlılık çok önemlidir hatta kullanıcı tercihlerini ciddi oranda etkiler.

UX (Kullanıcı Deneyimi)

Tüm seo çalışmaları, arama motorlarının tamamen kullanıcı memnuniyetini göz önünde bulundurma ve sıralamayı buna göre düzenleme stratejisine uygun teknikleri içerir. Belirttiğimiz gibi amaç ilk olarak kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunmaktır.

Sitenin tasarım, eklenecek / çıkarılacak uygulama veya içerik, yapılacak değişiklikler gibi aşamalarında mutlaka kullanıcı beğenisi ve deneyimi göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi durumlar sitenin trafiğine olumsuz olarak yansıyacaktır.

Hız

Bir web sayfasının açılma hızı, araştırmalarla da sabittir ki kullanıcıyı etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Bu konuda 3 sn kriteri vardır. Bu eşikten sonra çoğu kullanıcı siteyi terketmektedir.

JS ve CSS dosyalarını küçültme , fotoğraf boyutlarını sıkıştırma ve cache kullanma yöntemleri bu konuda faydalı olacaktır .

Site hzını analiz etmek ve yapılacak hız düzenlemelerini belirlemek için Google PageSpeed Insight, Pingdom ve GtMetrix gibi araçlar kullanılabilir.

Anahtar Kelime

Anahtar kelime çalışması, kullanıcı arama tercihlerinin analiz edilmesi ve nokta atış yapılması konusunda çok önemlidir. Bu konuda şeçilecek anahtar kelimelerin; aranma hacmi, rekabet derecesi, zorluğu, tıklama maliyeti ve uzun kuyruklu kelimelerin kullanılması gibi etkenleri iyi değerlendirilmelidir.

Yazının devamı için tıklayınız..