E-Ticaret Siteleri İçin SEO Rehberi – 2

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Rehberi – 2

28 Şubat 2019 0 Yazar: SEO Kılavuzu


Content (İçerik)

seo - eticaret

E-ticaret siteleri, sundukları ürün ve hizmetler için mutlaka içerik alanı oluşturmalıdır. Çünkü sunulan içerikler ürün bazında olduğu için sürekli bir güncelleme olmayabilir ve bu da güncelleme sıklığını düşüreceği için SEO açısından olumsuz etki yapabilir.

Oluşturulan bu alanda yapılacak içerik güncellemesi ile arama motorlarına güncelleme sinyali vererek SEO da kazanılacak,  hem de kullanıcılara ürünler hakkında detaylı bilgi vererek trafik ve ticari kazanç sağlanacaktır.

İçerik konusunun tüm web siteleri için özellikle de SEO açısından çok önemli olduğunu birçok yazımızda vurguladık. Çünkü arama motorları, sitelerin sıralamasını birçok kritere göre belirliyorsa, bunda ana unsur içeriktir. Bu yüzden içerik konusunu kısa geçmeden aşağıda ki maddelere de değinmek istiyoruz:

  • İçerik mutlaka özgün olmalıdır. Kopya veya benzer içerikler, karşımıza daima eksi olarak çıkacaktır. Bunun yanında kaliteli, farklılık ve markamıza değer katan bilgiler içermelidir.
  • Çeşitli yazılımlar yardımı ile hit almayan ve değersiz kalan sayfalarımız varsa belirlenmeli ve yeniden optimize edilmelidir.
  • Mutlaka dil bilgisi kurallarına uyulmalıdır. Ve anlatılmak istenen konu veya bilgi, net ve sade bir şekilde dile getirilmelidir. Aksi durumda ziyaretçi gözünde değer kaybına sebep olabilir.
  • Ürün açıklamaları, kesinlikle anahtar kelime ile doldurulmamalıdır. Bu yöntem artık çık geride kaldı! Faydalı değil aksine zararlı sonuçları olmaktadır. Arama motorları artık bunları yemiyor:-)

Mobil Uyumluluk

Yapılan araştırmalara göre mobil arama ve masaüstü aramaların neredeyse eşitlenmek üzere olduğunu söyleyebiliriz. Hatta yakın zamanda mobil aramaların ilk sırayı alacağınıda. Buna göre e-ticaret veya içerik sitesi farketmeksizin mutlaka mobil uyumlu olarak tasarlanmalıdır. Veya bu konuda gerekli optimizasyonlar yapılmalıdır.

Bu işlemler yapılırken çeşitli ücretli / ücretsiz yazılımlar kullanılabilir. Ayrıca Google Search Console üzerinden de uyumlu ve hatalı sayfalar görüntülenebilir.

On Page (Site İçi) Optimizasyonlar

e-ticaret

Site içi SEO çalışmaları e-ticaret siteleri için daha da önem arz eden bir konudur. Çünkü e-ticaret sitelerinde gösterim kadar TO(tıklama oranı) da ayrı bir kazanç faktörü olduğundan site içi kriterler profesyonelce değerlendirilmelidir. Kısaca değinecek olursak;

Başlık (Title) : Başlıklar mutlaka dikkat/ilgi çekici, ziyaretçiyi tıklamaya yönlendirici olmalıdır. Ve anahtar kelime barındırmalıdır.60-65 karakteri geçmemelidir. Bu kullanım size trafik ve TO oranında yükselme sağlayacaktır .

Description (Açıklma) : Aynı şekilde anahtar kelime kullanılmalı. Maksimum 160-165 karaktere kadar ilgi çekici cümle ile ilgili sayfa hakkında açıklama yapılmalıdır.

Yapılandırılmış Veri ( Structured Data )

Zengin snippet kullanmak web sitelerin sıralamasına ciddi oranda katkı sağlamaktadır. Arama sonuçlarında görüntülenen bir sayfanın  tarihi, kullanıcı yorumları ve puanlamalarının maddeler ile gösterilmesi tabi ki de kullanıcı tercihinde etkili olacaktır. Bu da TO ve site trafiğini doğal olarak artıracaktır.

Örneğin e-ticaret sitelerinde yoğun ödeme işlemi gerçekleştiğini düşünürsek, kullanıcıların bu konuda ki tercih sebeplerinin başında güvenlik gelir. Ve arama sonuçlarında beş yıldızlı puanlamaya sahip olan bir site tabi ki daha güvenilir gelecektir.