Google Disawow Aracı Kullanımı

Google Disawow Aracı Kullanımı

8 Ocak 2019 1 Yazar: SEO Kılavuzu

Sitenize dışarıdan gelen bağlantılar yani backlinklerden zararlı olanların engellenmesi için Google Disawow aracını kullanabilirsiniiz. Backlink; seo çalışmalarında en önemli kriterlerden biridir diyebiliriz. Tabi olumlu ve olumsuz etkileri ile. Backlink konusu hakkında detaylı bilgi almak için, Backlink Nedir? konulu yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Backlinklerimizi, otoriter ve güvenilir sitelerden sağlamış isek çok faydalı olacağı aşikardır. Aksi durumda yani Google tarafından ceza almış, değersiz veya spam sitelerden alınmış backlinkler, aynı şekilde bizim sitemizin de ceza almasına sebep olabilir. İşte bu aşamada devreye Google Disawow aracı girmektedir.

 Ahrefs, Semrush veya ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Web Master Tools içerisinde yer alan Site Linkleri kısmı kullanılarak, zararlı backlinkler tespit edilebilir. Bu tespit sonrası Google disawow ile zararlı backlinkler hakkında bir liste hazırlayarak, Google’a değerlendirme talebinde bulunabilir ve bu zararlı linklerden kurtulabilirsiniz.

Ahrefs ve Semrush gibi ücretli yazılımlar ile yaptığınız analizlerde, size bağlantı veren domain, domaine ait DA, PA değerleri ve hangi sayfadan bağlantı verildiği gibi detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak Web Master Tools üzerinden daha kısıtlı olarak sadece ana domain adını öğrenebilirsiniz.

Ücretsiz ve kullanımı da gayet basit olduğundan, kısaca Web Master Tools üzerinden bu bağlantıların nasıl analiz edileceğinden ve Google’a nasıl raporlanacağından biraz bahsedelim.

Web Master Tools

“Web Master Tools – Arama Trafiği – Sitenize Bağlantılar” menüsüne tıklandığında ekranın sağında gelen bağlantılar listelenir. Daha sonra “Diğer” seçeneği tıklanarak tüm bağlantılar listelenir. Üst kısımda “Bu Tabloyu İndirin” seçeneği tıklanarak bağlantıların listesi indirilir.

Listenin Hazırlanması

İndirilen liste içerisinde ki bağlantılardan zararlı olanlar belirlenir, gerekli açıklamalarla birlikte txt dosyası içerisine kaydedilir.

Backlink, Zararlı Backlink, seo

Değerlendirme İçin Google’a Gönderme İşlemi

Daha sonra  https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main?pli=1 linki tıklanarak Google Disawow sayfası açılır ve reddedilecek site seçilerek “Bağlantıları Reddetme” seçeneği tıklanır.

Zararlı Backlink, backlink, seo

Gelen uyarı ekranında tekrar “Bağlantıları Reddet” seçeneği seçilir. Daha sonra karşımıza gelen sayfada “Dosya Seç” tıklanarak oluşturulan txt uzantılı dosya seçilir ve “Gönder” butonu ile gönderilir. Dosya gönderildikten sonra “Bitti” butonuna tıklanarak işlem tamamlanmış olur

Zararlı backlinkleri, Google Disawow aracı ile bu şekilde engelleme talebinde bulunduktan sonra Google’ın tepkime süresi yaklaşık bir ay sürebilmektedir. Bu yüzden bu süreye dikkat edilmeli ve aynı bağlantılar için tekrardan başvuru yapılmamalıdır.