Google Pagerank Nedir?

Google Pagerank Nedir?

24 Şubat 2019 3 Yazar: SEO Kılavuzu

Tüm web sitelerinin birçok farklı kritere göre değerlendirilmesi amacı ile uygulanan analiz sistemine Google pagerank denir. Bu doğrultuda sitelere 0 ile 10 arasında bir puan verilir. En değerli siteye 10 puan verilirken, alınan değerlere göre 0’a kadar sıralama yapılır.

Google pagerank değeri yüksek olan sitenin kaliteli olduğu anlaşılırken, Google pagerank değeri düşük olan sitenin kalitesiz olduğu anlaşılır. Google arama sonuçlarında da sıralama yapılırken yine bu değer göz önüne alınıyordu.

Google Pagerank Hakkında

seo çalışması- pagerank

Web siteleri derecelendirmek için Pagerank sistemini oluşturan Google, bazı temel ölçütlere göre bu değerlendirmeyi yapar. Herhangi bir web sitesinin farklı web sitelerinden almış olduğu bağlantı sayısı Pagerank ile ilişkilendirilmektedir. Yani Pagerank değeri yüksek olan sitelerden link alan sitelerin de Pagerank değeri yükselmektedir.

Herhangi bir sitenin alacağı Google pagerank değeri özgün içeriklere, sayfalara verilen bağlantılara ve bu bağlantıyı veren sayfaların kalitesine göre değişmektedir. Bu değer Google tarafından sitenizin kontrol edilme sıklığını etkilediği gibi Google arama sonuçlarına bağlı sıralamanızı da etkiler.

Google pagerank değeri yüksek olan sitelerden almış olduğunuz linklerin nofollow yerine follow olarak tanımlanmış olması siteniz için değerlidir. Çünkü nofollow linklerin Google pagerank değeri üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Google arama motoru optimizasyonu çalışmalarında SEO işlemleri ile daha yüksek sonuçlar alabilmek için Google pagerank değeri yüksek olan sitelerden para ile link alınmasını Google doğru karşılamıyor. Paralı olarak link satan sitenin tespit edilmesi ile beraber siteniz zarar görme ihtimali ile karşı karşıya kalır. Çünkü bu işlemler black hat SEO olarak algılanmaktadır.

Google Pagerank’ın Kaldırılma Nedenleri Nelerdir?

pagerank

Google tarafından Pagerank güncellemesi durdurulmuştur. Buna bağlı olarak Pagerank analiz göstergesi de kaldırıldı. 2016 yılının Nisan ayında tüm web sitelerin Pagerank değerleri sıfırlanmıştır. Web site analizinde önemli bir yöntem olarak kullanılan Google pagerank değerinin artırılması için birçok yönteme başvuruluyordu.

Hileli yollardan Google pagerank değerinin artırılmaya çalışıldığını gören Google, sisteme zarar veren bu hileli işlemlerden dolayı Google pagerank istemini görünürde kaldırmıştır. Ancak Google pagerank sistemi tamamen kaldırılmadı. Site sahiplerinin bu değeri görmeleri engellendi. Bu sayede hileli yöntemlerle Google pagerank değerinin artırılmasının önüne geçilmiş oldu. Google pagerank değerinin site sahiplerinin görünüme kapatılmasının faydaları şunlardır:

  • Google arama sonuçlarında tüm siteler eşit şartlara sahip olacak.
  • Hileli çalışmalar azalacak.
  • Domain yaşı daha önemli hale gelecek.
  • Özgün ve kullanıcı odaklı içerik üretenler daima kazanacak.
  • Sitenizin içerik kalitesine, hızına ve hitine bakılarak Google tarafından siteniz indexlenecek.

E-ticaret siteleri seo rehberi konulu yazımız için buraya tıklayınız.