Google Search Console

Google Search Console

6 Ocak 2019 3 Yazar: SEO Kılavuzu

Ücretsiz olarak sunulan Google Search Console, siteniz konusunda birçok detay bilgiyi sizlere verir. Bunları başlıca; arama  sonuçlarında ki görünürlüğünüz, sayfanızda yapmanız gereken düzeltmeler, sitenize gelen bağlantılar, performans takibi, top page ve  yüksek trafiğe sahip kelimeler olarak sıralayabiliriz. Tabi bunlarla da sınırlı olmayıp birçok ek göstergeye sahiptir.

Search console aracı ile  Google’ın web sitenizi nasıl taradığını görür, bu sayede eksik olan bölümleri tespit eder ve bunu Seo çalışmalarında lehinize kullanabilirsiniz

Nasıl Kullanabilirim ?

Bu aracı kullanabilmek için öncelikle bir gmail hesabı oluşturup, oturum açılması gerekmektedir. Oturum açıldıktan sonra Google Search Console sayfasına gidilir ve site URL’si tam olarak yazılır.

Daha sonra ise, Google Search Console, yazdığınız sitenin size ait olduğunu doğrulamak için size 4 farklı yöntem sunar. Bunlardan biri ile sitenizi doğrulayarak giriş yapabilirsiniz.

Site Map

Arama motorlarının sitenizi daha kolay ve hızlı taraması için Google Search Console’un en önemli özelliklerinden birisi olan Site Map’i kullanabilirsiniz. Ayrıca bu özellik sayesinde sitenizin sayfaları daha doğru taranıp dizine eklenecektir. Site haritalarını DizinSite Haritaları sekmesinden eklediğinizde, botlar XML dosyasında ki URL adreslerini ziyaret ederek dizine ekler. Herhangi bir sorun olması durumunda ise uyarı mesajı gönderir.

Site haritası kullanmanız, SEO açısından da çok faydalı bir kriterdir. Tabi site haritanızı daima güncel tutmanız durumunda. Özellikle olmayan URL veya arama motorları erişimine engelli URL hatalarına dikkat etmelisiniz.

Ancak dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, XML uzantılı site map dosyanızda en fazla 50.000  URL olmalı ve dosya boyutu 50 mb’ı geçmemelidir. URL sayısı fazla olan şirketlerin, haritalarını kategoriye bölerek, farklı dizinler üzerinden sunması tavsiye edilmektedir.

Organic Keyword Tespiti

Console üzerinde ki menülerde yer alan arama analizi sekmesinden, ziyaretçilerinizin hangi anahtar kelime sorgulamaları üzerinden sayfanıza ulaştığını görebilirsiniz. Bu da sizin organik anahtar kelime araştırması yapmanıza imkan sağlar. Sonuç olarak ta bu özelliği yapacağınız seo çalışması kapsamında önemli bir etken olarak kullanabilir ve sayfa optimizasyonunu buna göre yeniden düzenleyebilirsiniz.

Backlink Tespiti ve Kontrolü

Google Search Console’un sunduğu önemli özelliklerden birisi de sitenize gelen dış bağlantıları yani baclink kaynaklarınızı göstermesidir. Bu sayede sayfanıza gelen bağlantıları inceleyebilir zararlı olanları temizleyebilirsiniz.

Google Search Console, yukarıda saydıklarımız dışında birçok özelliğe sahiptir. Web sitenizi ekleyerek, siz de Google’ın bu çok faydalı hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.