Orjinal İçеrik vе Kоpya İçerik

Orjinal İçеrik vе Kоpya İçerik

19 Şubat 2019 3 Yazar: SEO Kılavuzu

Web sitesi sahipleri sitelerinin Google arama motorunda üst sıralarda olmasını istemektedirler. Ancak bu sadece istemekle olmuyor. Sitenin kalitesini artıracak ve rakiplerini geride bırakacak doğru çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Sitelerin hedeflenen yerlere gelebilmesi için etkili SEO çalışmaları yapılmalıdır. Bu konuda uzman olan ajanslarla çalışmanız çok daha mantıklı olacaktır. Sitenizin rakip analizini yapan SEO uzmanları, gerekli tüm araştırmaları yaparak sitenizi öne çıkaracak adımlar atmaktadır.

Sitenizde bulunan makale sayısı ile SEO çalışması artan bir grafiğe sahip olmaktadır. Ancak makalelerin içeriğinin kaliteli, orijinal, nitelikli ve kullanıcı odaklı olması gerekmektedir. Kopya içeriklerin yer aldığı sitenizde makale sayısı ya da sayfa sayısı ne kadar çok olursa olsun, Google arama motorunda istediğiniz sıralamaya ulaşamazsınız.

Orijinal – Kopya İçerik ve SEO Açısından Önemi

Tamamen organik şekilde yazılan kelime yoğunluğu orijinal içerik olarak adlandırılmaktadır. Hizmet verdiğiniz alan ile ilgili içerik yazarak sitenize eklemeniz gerekmektedir. Bu durumda içerik hazırlarken rakip sitelerin içeriklerinden yararlanılabilir. Ancak içeriğin tamamen özgün olması ve diğer yazılardan kopya cümleler içermemesi gerekmektedir.

İçeriğin kendinize ait olduğundan emin olmalısınız. Google arama motoru, kopya içerikleri anında tespit edebilme kapasitesine sahiptir. Bu nedenle içeriklerinizde kopya tespit edildiği zaman siteniz spam yiyerek sıralamada geriye düşer.

Arama motorları dışında ziyaretçiler açısından da orijinal içerik büyük önem taşımaktadır. Başka sitede gördüğü içeriklerin aynısını sizin sitenizde gören kullanıcılar, sitenizde daha fazla zaman geçirmeden çıkmaktadır. Bu durumda siteniz başka kişilere de tavsiye edilmeyeceği için hedeflediğiniz kullanıcı sayısına ulaşamayacaksınız.

SEO Uyumlu Orijinal İçerik Nasıl Yazılır?

Tamamen yazarın kendi yorumu ile yazdığı ve içerisinde alıntı olmayan yazılar orijinal yani özgün olarak tanımlanmaktadır. Sitelerin Google sıralamasını ve kalitesini düşüren kopya içerik konusuna oldukça dikkat edilmelidir.

Kopya içerik yerine SEO uyumlu özgün içerik üretmek isteyen sitelerin, hazırladıkları yazıların Google hitap etmemesi ve tamamen kullanıcı odaklı olması gerekmektedir. SEO uyumlu orijinal içerik yazmanın temel kuralı budur.

SEO kaygısı taşımadan hazırlanan içeriklerin kalitesi son derece yüksektir ve bu içerikler Google tarafından daha başarılı bulunmaktadır. Bu da sitenin arama motoru sıralamasında üst sıralara yükselmesini sağlamaktadır.

Hedeflenen anahtar kelimelerle doğal bir içerik hazırlanmalıdır. Ancak bu aşamada anahtar kelime kullanma oranına dikkat edilmelidir. Gereğinden fazla kullanılan anahtar kelimeler sitenize fayda sağlamaz. Bu durum içeriğin doğallığını bozmaktadır.

Yazacağınız içeriğin sitenizin hizmetlerine ve hedef kitlenize uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Örneğin kitap satışı yapan bir sitede web tasarım hakkında içerikler olmamalıdır. Hedeflenen kitlenin sitenize daha kolay ulaşabilmesi için konu seçimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Google sıralamanızı önemli ölçüde etkileyen orijinal içerikler için bir SEO ajansından destek almanız büyük avantaj sağlayacaktır.