SEO Araçları Nelerdir?

SEO Araçları Nelerdir?

16 Şubat 2019 3 Yazar: SEO Kılavuzu

Son dönemlerde çok sık karşınıza çıkan SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO çalışmalarının temel amacı, ilgili web sitesinin arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer almasını sağlamaktır. Bu sayede siteye erişim oranı arttığı için hedeflenen kitleden daha fazla kişiye ulaşılmış olur ve sitenin popülerliği artırılır.

Web siteleri ile ilgili SEO çalışmaları yapılırken bazı SEO araçlarına ihtiyaç duyulur. Bu sayede hatalar kısa sürede giderilir ve düzgün bir çalışma yapılarak hedeflere kısa sürede ulaşılır. Arama motoru optimizasyonu için SEO araçları olmazsa olmazlardandır. Rakip analizi yapılmasını sağlayan bu araçlar, backlink analizlerinde de yardımcı olmaktadır.

Google arama motoru sıralamasında iyi bir pozisyonda yer alabilmek için farklı stratejilerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu stratejiler sayesinde birçok avantaj elde edeceksiniz. Web sitenizin fark yaratmasını sağlayacak belli başlı SEO araçları şunlardır:

Google Arama Motoru

SEO optimizasyonu aşamasında ilk olarak Google arama motoru kısmından yararlanılabilmektedir. Hedeflediğiniz anahtar kelimeler ile yaptığınız aramalarda, sayfanın en alt bölümünde yer alan uzun kuyruklu anahtar kelimelerin sitenize büyük avantajları olacaktır. Bu anahtar kelimeler sayesinde ziyaretçi sayınız artacak.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler çok fazla tercih edilmediğinden yaşanacak rekabet düşer. Sitenizi My Business bölümüne ekleyebilir ve tüm aramalarda sağ kısımda görünür olabilirsiniz. Bu sayede site trafiğiniz artacak ve daha çok kitleye ulaşacaksınız.

Webmaster Tools

Web yönetici araçları anlamına gelen webmaster tools, sitenizle ilgili istatistikleri vermektedir. Kullandığınız hangi anahtar kelimelerde hangi oranda tıklanma sağladığınız gibi önemli ayrıntılara bu SEO aracı ile ulaşabilirsiniz. Bununla beraber, siteniz ile ilgili yapmış olduğunuz hatalar da gösterilmektedir. Sitenizle alakalı öneriler de sunan webmaster tools aracını mutlaka kullamalısınız.

Google Analytics

Tüm web site sahipleri için en iyi SEO araçlarından biridir. Web sitesi ile ilgili tüm istatistikler bu yöntem ile elde edilmektedir. Organik aramalar yaparak siteye hangi kelimeler ile hangi oranda ziyaretçiler geldiği, ne kadar trafiğin hangi kanaldan geldiği ve ziyaretçilerin en çok hangi içerik ve sayfalarda gezindiği gibi birçok detay elde edilebilmektedir.

Arama Trendleri

Web siteniz için kullanmayı planladığınız anahtar kelimelerin dönemsel olarak trendlerini arama trendleri aracı ile öğrenebilirsiniz. Geçmiş dönem bilgileri elde edebileceğiniz gibi içinde bulunduğunuz gün ve haftanın bilgilerini de elde edebilirsiniz.


My Business

Google arama sonuçlarında sağ kısımda sitenizin adres bilgilerinin, resimlerinin, genel bilgilerinin ve harita koordinatlarının görülmesini sağlayan SEO aracıdır. Bu yöntem genel olarak şirketler tarafından kullanılmaktadır. Ancak bireysel site sahipleri için de bulunmaz bir nimettir.

PageSpeed Insights

Web sitenizin tüm hız verilerine ulaşmanızı sağlar. Bu SEO aracı ile sitenize hız konusunda öneriler verilmektedir. Bu önerileri dikkate alarak düzenleme yapabilir ve web sitenizi Google’a uyumlu bir hale getirebilirsiniz.