SEO – Hit Kaybı Ve Dikkat Edilecek Noktalar

SEO – Hit Kaybı Ve Dikkat Edilecek Noktalar

19 Ocak 2019 2 Yazar: SEO Kılavuzu

Web sitenizde hit kaybı varsa bunun bir çok sebebi olabilir. Bu gibi durumlarda aklınıza direk Google cezaları gelse de durum bazen öyle olmayabilir. Bunu hizmet verdiğiniz sektöre göre de değerlendirmelisiniz. Sezon, tatiller veya hitap edilen kesim gibi birçok sebepten dolayı bazı tarihlerde ziyaretçi azalması belki de normal karşılanmalıdır.

Bunun yanı sıra tabi ki Google algoritma yenilemelerinden kaynaklanıyor da olabilir. Önemli olan bu durumlarda paniklemeden, bu işin ehli yazılım ve siteleri kullanarak, gerekiyorsa uzmanından Seo Hizmeti temini ile profesyonel bir analiz yapmaktır.

Google Analytics

Google Analytics ile web sitenizin kodları ve kod hataları, ziyaretçilerinizin sitenizde ve hangi sayfanızda ne kadar süre kaldığı, hangi kelime üzerinden sorgulama yaparak geldiği konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Google Search Konsol

Bu hizmet, Google’ın bize sunduğu en ücretsiz ve en kullanışlı hizmetlerinden biridir. Ve bu uygulama mesaj yöntemi ile bize daima uyarı ve yönlendirmelerde bulunarak hata tespitinde yardımcı olur.

Google Search Console üerinden organik trafik bilgileri, site haritası, baclinkler, botların sitemize erişimi ve tarama hızı gibi birçok detay bilgiye ulaşabiliriz. Bu hizmeti Google gözünde web sitemizin durumu olarak ta düşünebiliriz.

Backlink Ve Site İçi Bağlantılar

Sitenize gelen bağlantılar ve bağlantı çıkışlarınız, site trafiğinizi doğrudan etkileyebilir. Bu yüzden bu bağlantılar düzenli olarak kontrol edilmelidir. Örneğin bazı backlinklerinizin silinmesi sıralamanızı etkileyerek hit kaybına sebep olabilir. Bu yüzden hit kaybından kaynaklı şüpheli gördüğünüz durumlarda Semrush ve Ahrefs gibi profesyonel yazılımlar ile bağlantılarınızı kontrol edip, zararlı bağlantıları da tespit edebilirsiniz.

Site dışı bağlantılarınızın güvenilir ve otoriter sitelerden gelmesi, bu bağlantılardan sağlayacağınız fayda açısından önemli bir husustur. Aksi takdirde daha faydadan ziyade zarar dahi görebilirsiniz.

İçerik

Google ve Google gibi birçok arama motorunun gözünde ki en önemli kriter; içerik kalitesidir. İçeriği kullanıcıyı istediği bilgiye ulaştırmayan, kopya ve yinelenen içerik barındıran siteler hiçbir zaman arama motorları sıralamasında istediği başarıyı elde edemez. Bu yüzden öncelikle içerik kontrolü yapmalı ve “bekleme süresi” olarak çevirisini yapabileceğimiz Dwell Time metriğinin yüksek olmasını sağlamalıyız ki kullanıcılar sitemizde daha fazla süre dolaşmış olsun. Bu da seo açısından sıralama da yükselme için etkili olacak ve doğal olarak hit artışı sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra içerik kalitesini artırmak için aşağıdaki maddeler de dikkate alınmalıdır;

  • Gereksiz ve rahatsız edici reklam kullanmaktan kaçınılmalı
  • Ziyaretçiler için yorum yapma ve soru sorma imkanı sunulmalı
  • Sayfa ve tasarımı sade ve kullanışlı tasarlanmalı
  • Resim ve video gibi görsel materyallerle desteklenmeli

Yukarıda bahsedilen hususlara ek olarak Google algoritmalarında yapılan değişikliklerin de düzenli olarak takip edilmesi ve güncellemelere ayak uydurulması gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü yapılan algoritma güncellemeleri arama motorlarında ki sıralamamıza olumlu veya olumsuz yansıyabilir. Bu yüzden güncelleme ile yapılan değişikliğin ne olduğu ve nasıl bir ceza uyguladığını detaylı bir şekilde takip etmeli gerekiyorsa web sitemizde de güncellemeler yapmalıyız.