SEO Rehberi

SEO Rehberi

5 Ocak 2019 1 Yazar: SEO Kılavuzu

SEO yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar göz ardı edildiğinde dünya kadar emek verilen projeler heba olup gidebiliyor. Bu yazımızda kapsamlı bir SEO çalışması için yapmanız gerekenlere yer vermeye çalışacağız.

Etkili SEO Çalışması Nasıl Olmalıdır?

Herkes SEO yapabilir fakat önemli olan orta ve uzun vadede kalıcı sonuçlar sağlayabilmek ve etik yöntemler kullanarak backlink çıkışları sağlamaktır (hacklink gibi illegal yöntemlerle SEO yaptığını sananlar da var malesef.)

Etkili bir SEO çalışması;

  • Zamana yayılmalıdır
  • Düzenli olarak devam etmelidir
  • Güçlü backlinkler içermelidir
  • Sayıdan ziyade kaliteye önem vermelidir
  • Kaliteli içeriklerden gücünü almalıdır.

SEO’da aslına bakarsanız sayıların pek de önemi yok.. Bu yüzden size tavsiyem her zaman güçlü kaliteli 1 tane backlinki , 1000 tane kalitesiz backlinke tercih etmeniz.

Kaliteli ve Uzun Yazılar Her Zaman SEO açısından avantajlıdır.

Kısa yazıları unutun.. uzun ve doyurucu içerikler üretmek artık günümüz internet mecrasında bir zorunluluk haline geldi. Eğer gerçekten projenize değer veriyorsanız mutlaka ama mutlaka uzun, kaliteli içerikler üreteceksiniz.

Google uzun yazıları seviyor, emin olabilirsiniz.. Ne kadar kapsamlı ve doyurucu yazılar yazabilirseniz SEOnuz ve sitenizin internetteki görünürlüğü açısından o kadar iyi olur.

Doğru anahtar kelimeler üzerinden SEO stratejisi belirlemeniz lazım..

İnsanların hiç aramadığı, ihtiyaç da duymadığı bir alanda site kurarsanız bir kazanç elde edemezsiniz. Neticede günün sonunda hepimiz bu işi para kazanmak için yapıyoruz..

Eğer sitemizde bir ürünün satışını yapmayacaksak en azından reklamlardan veya sponsorlu içeriklerden para kazanmak istiyor olabiliriz değil mi?

O halde bunca emeğe değmesi adına öncelikle Google Keyword Planner (anahtar kelime planlayıcı) aracını kullanarak anahtar kelimeleri bulmamız lazım..

Bu araç sayesinde bulduğumuz kelimelerin aranma hacimlerine de ulaşabiliyoruz. Böylece, aranma hacimleri gerçekten çok kötü durumda olan kelimelerle uğraşmayıp dönüşüm sağlayacak aranma hacmi yüksek anahtar kelimelere yatırım yapıyoruz.

Örnek olarak: Köpek Maması anahtar kelimesini belirledik bununla alakalı güzel bir yazı yazabilir veya eğer köpek maması satıyorsak eticaret sitesindeki sayfamızda ilgili ürünün açıklamasını yeterince uzun ve kaliteli hale getirebiliriz. Böylece; insanlar sitemize geldiğince aradıklarını bulabilir ve bu da bizim Google’daki tıklanma oranlarımızı önemli ölçüde artırır ve sıralamalarımız ORGANİK bir şekilde yükselir..

Yani insanları zorlamanın anlamı yok eğer içeriğiniz yeteri kadar kaliteli değilse dünyanın en iyi SEO cusuna da gitseniz başarı şansı son derece az.

Peki Backlink Alımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Domain yaşına
  • MOZ DA ve PA değerlerine
  • Kaliteli backlinkleri olup olmadığına
  • Çok fazla backlink çıkışı olup olmadığına

Bunun dışında TrustFlow (Majestic) değeri önemlidir, bu metriklere bakarak bir sitenin size backlink verdiğinde ne kadar otorite sağlayacağını ön görebilirsiniz.