SEO Ve Hosting

SEO Ve Hosting

24 Kasım 2019 0 Yazar: SEO Kılavuzu

Web sitenizin internette görüntülenebilir olması için gerekli hizmeti sunan hosting firmaları, hosting çeşitleri ile hizmet vermektedir. Windows hosting ve diğerleri esas olarak bilgisayarlardan oluşmaktadır. Normal kullandığımız bilgisayarlardan farklı olarak daha güçlüdür, bu güç sayesinde kesintisiz olarak hizmet verilmektedir.

Web Hosting

Paylaşımlı olarak kullanılan, sunucu içerisinde birden fazla internet sitesine ait yazılımlar bulunan hosting tipidir. Ek opsiyonlar ile özel sunucular oluşturulabilir. Cpanel hosting, donanım bakımından firmalara daha ucuz bir şekilde ithaf edildiğinden dolayı, diğer hosting tiplerine göre fiyatları daha uygundur. Makul seviyede olduğundan dolayı genellikle yeni internet sitesi sahipleri tercih etmektedir.

Hosting sağlayıcıları aynı zamanda yönetim hizmetleri de sunabilir, örneğin;

  • Geliştirici araçları
  • Otomatik web site yedekleme
  • E-posta hosting
  • SSL sertifikaları
  • Hızlı yazılım kurulumu

Windows Hosting

Windows işletim sistemi ile birlikte çalışan sunucuların barınma alanıdır. Özellikle de ASP.NET ve HTML gibi her sunucuda çalışmayan programlama dillerini sorunsuz biçimde çalıştırmaktadır. Genellikle linux hostinglerden daha fazla ücret ile hizmete sunulur ve Plesk Panel ile birlikte kullanılır. MsSQL sistemine ve veritabanına da uyumlu olarak çalışabilir.

Eğer PHP tabanlı bir internet siteniz var ise, ayrıca Opencart, Joomla veya WordPress altyapılarını kullanıyorsanız windows hosting aradığınız verimi karşılamayabilir. PHP sistemlerindeki karışıklık nedeniyle windows hostingler sorun yarattığından dolayı, zorluk yaşayabilirsiniz. Örneğin .htaccess gibi dosya türleri açılmadığından dolayı PHP tabanlı sistemler için önerebileceğimiz en uygun hosting çeşiti, linux hosting sunucularıdır.