Tam Spam Cezası Ve Çözümü

Tam Spam Cezası Ve Çözümü

6 Ocak 2019 3 Yazar: SEO Kılavuzu

Google web yöneticisi yönergeleri, içerik yönergeleri, Google kalite politikalarının ihlali ve seo tekniklerinin doğal olmayan bir şekilde uygulanması sonucu tam spam türü manuel cezalar ile karşılaşabilirsiniz. Bunun yanında Panda ve Penguen algoritması kapsamında da manuel ceza alabilir, hit kaybı ve anahtar kelimelerde sıralama kaybı olarak kendisini gösteren algoritma bazlı cezalara maruz kalabilirsiniz.

Arama sonuçlarının sonunda yer alan geri bildirimler ve onların rapor edilmesi sonucu Google tarafından manuel olarak kontrol edilerek tespit edilen, cezaların bir nevi elle uygulanması yöntemidir. Yani bu cezalar genellikle kullanıcıların geri bildirimde bulunması ile ortaya çıkar ancak Google algoritmaları ile tespit edilerek te uygulanabilir.

Indekslerin Google’dan tamamen kaldırılması tam spam olarak adlandırılmaktadır ve bu ceza en ağır Google cezalarından birisidir diyebiliriz. Bununla birlikte tam spam cezasının sebepleri ortadan kaldırıldıktan ve Google’a gerekli raporlamalar yapıldıktan sonra bu ceza’dan kurtulmak mümkündür.

Info:site.com yazıp arattığınızda bir sonuç gelmemesi sitenize ait info bilgilerinin silindiği, site:site.com yazıp arattığınızda bir sonuç gelmemesi ise site indexlerinizin arama motoru önbelleğinden silindiği anlamına gelir.

Neden Bu Ceza İle Karşılaşırız ?

Bu cezalara maruz kalmanın temel sebeplerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Değiştirme yani spinleme yöntemi ile içerik oluşturma
 • Web Master yönergesine uygun olmayan, doğal kabul edilmeyen Seo tekniklerinin uygulanması
 • İçeriklerin tamamen başka sitelerden kopyalanarak oluşturulması
 • Sitenizde ki kırık link sayısının fazla olması
 • Link çıkışlarınızın kalitesiz ve çok fazla sayıda olması
 • Sitenizde gizli linkler bulundurmak
 • Kaliteli bir kullanıcı deneyimi sağlamayan ve yinelenen içerikler yayınlamak

Nasıl Düzeltiriz ?

Sitenize ait tüm indexlerin Google önbelleğinden silinmesi anlamına gelen ve en ağır ceza olarak kabul edilen bu durumdan kurtulmak için öncelikle aşağıdaki adımlar izlenmeli;

 • Öncelikle yapılması gereken Google kalite yönergeleri kapsamında bilgi sahibi olmak ve bu yönergelere uygun tasarım ve yayın yapmak. Belki bu aşamada kaliteli bir Seo uzmanı ile iletişime geçmeniz bu sorunlardan daha hızlı kurtulmanız için işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Sitenizdeki tüm sayfaları kontrol ederek site içi Seo kurallarını gözden geçirin
 • Kullanıcıya fayda sağlamayan, Hemen Çıkma Oranını (Bounce Rate) yükseltecek zayıf içerikli yazılara noindex etiketi koyarak, indexlenmesini engelleyin.
 • Sitenizde varsa spinleme, gizli yönlendirme ve sayfalarınızın yüklenme hızı gibi sorunları giderin. Bu aşamada sunucu ve dns hizmetlerinizi de gözden geçirin.
 • Diğer sitelere verdiğiniz link çıkışlarını ve size gelen backlinkleri kontrol ederek,  kaliteli ve doğal olmayanları  temizleyin. Google Disawow aracı size gelen zararlı baclinkleri temizlemede faydalı olacaktır.