WordPress Yoast SEO Eklentisi

WordPress Yoast SEO Eklentisi

30 Nisan 2019 0 Yazar: SEO Kılavuzu

SEO çalışması ve düzenlemelerinin önemi son dönemlerde bir hayli artmıştır. Buna bağlı olarak SEO açısından en iyi ve kaliteli içerik yönetim sistemleri de önem kazanmaya başlamıştır. Bu uygulamalardan biri olan WordPress Yoast SEO eklentisi ile sayfanızı optimize ederek aramalarda üst sıralara çıkarabilirsiniz. Hedeflediğiniz sıralamaya geldiğiniz zaman daha fazla ziyaretçiye ulaşarak daha iyi bir bloğa sahip olabilirsiniz. WordPress için geliştirilmiş olan en popüler SEO eklentisi WordPress Yoast SEO eklentisinin ne demek olduğu ve nasıl kullanılabileceği aşağıda detaylı olarak aktarılmıştır.

WordPress Yoast SEO Eklentisi Nedir?

WordPress, SEO açısından son derece güçlü bir altyapıya sahiptir. Ancak kullanacağınız eklentiler ile sitenize ekstradan güç katarak yeni bir aşamaya geçebilirsiniz. İstatistiklere bakıldığı zaman her 4 web sitesinden bir tanesi WordPress Yoast SEO eklentisi kullanmaktadır. WordPress Yoast SEO eklentisinin sunabileceği gelişmiş özellikleri WordPress tek başına sunamamaktadır. Bu nedenle sitenizin istenilen seviyelere gelmesi için SEO eklentisi kullanmanız çok önemlidir.

WordPress için geliştirilen çeşitli eklentiler mevcuttur. Ancak diğer eklentilerde olmayan birçok farklı özelliği sunan WordPress Yoast SEO eklentisinin kullanımı daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca bu sistemin kullanımı da diğer eklentilere göre daha kolaydır. Sitenizin ya da bloğunuzun Bing, Google ya da sosyal medyadan çok fazla ziyaretçi çekebilmesine yardımcı olmaktadır.

WordPress Yoast SEO eklentisinde sayfanız için analiz, XML haritası ve buna benzer daha fazla özellikler bulunmaktadır. Sayfa başına çok daha fazla anahtar kelime optimizasyonu da sağlayan bu eklentiyi kullanarak avantajlı sonuçlar elde edebilirsiniz. SEO’nun ne demek olduğunu bilmeyen kişiler için WordPress Yoast SEO eklentisi kurtarıcı niteliktedir. Sitenize herhangi bir konuda yazı eklemek istediğiniz zaman ilgili yönergeleri takip ederek SEO açısından oldukça kaliteli ve anahtar kelime bazlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

WordPress Yoast SEO Eklentisi Nasıl Kullanılabilir?

WordPress Yoast SEO eklentisini kurduktan sonra eklentinin sunduğu ayarlara rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ulaşabileceğiniz sekmeleri kullanarak yapacağınız ayarlar ile bu eklentiyi kullanmayı da öğrenmiş olacaksınız. Yapabileceğiniz ayarlar şu şekilde açıklanabilir:

Başlangıç: Bu bölümde eklenti ile ilgili genel olan ayarlar bulunmaktadır. Eklentiyi nasıl kullanacağınızı öğrenerek sorun yaşadığınız zaman varsayılan ayarlara geri dönebilirsiniz.

Başlıklar & Metalar: SEO ayarlarını yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir bölümdür. Bu bölümde başlık yapısı ile metaları ayarlayabiliyorsunuz.

Sosyal: Sosyal ağlarda çeşitli paylaşımlar yapabilmek için gerekli tüm ayarları yapabileceğiniz bölümdür.

Kalıcı Bağlantılar: WordPress’tekine benzer kalıcı bağlantı ayarlarını yapabilirsiniz.

XLM Site Haritası: Bu bölümde otomatik olarak Sitemap oluşturarak ayarlarınızı yapabilirsiniz.

RSS: Sitenizin Feed ayarlarını yapabilirsiniz.

WordPress Yoast SEO eklentisi kullanımı için temel olarak önerilen kullanım ayarları bulunmaktadır. Kullanıma daha yeni başladıysanız bu önerileri dikkate alabilirsiniz. Ancak kullanım konusunda bilgi sahibi iseniz gelişmiş ayarlar ile eklentiyi istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.