Yerel SEO Çalışması Nedir? Nasıl Yapılır?

Yerel SEO Çalışması Nedir? Nasıl Yapılır?

21 Şubat 2019 3 Yazar: SEO Kılavuzu

Yerel işletme sahipleri ya da online pazarlama yapanlar için belirli bir bölgeye özel arama sonuçlarında rank etmenin önemi büyüktür. Ortalama SEO stratejilerinden çok farklı olan yerel SEO çalışmasında yerel arama sonuçları da hızlı bir şekilde değişmektedir.

Bir sonraki yazımızı ziyaret ederek Google Pagerank hakkında bilgi alabilirsiniz: http://www.seokilavuz.com/google-pagerank-nedir

Google arama işlemleri sırasında arama kriterleri ile aramaların ne doğrultuda yapılacağı seçilebilmektedir. Yerel SEO çalışmasında da aranacak kelimelerin hangi il ya da ilçede aranacağı belirlenebilmektedir. Bu sayede rahat ve sonuç odaklı bir işlem yapılabilmektedir.

Aramalarda tercih edilen yerel SEO çalışması ile hem bölgelere hem de bölgelere özel konulara göre araştırmalar yapılabilmektedir. Google aramalarında konum belirlemek ve aramaları bu konuma göre yapmak için üst bölümde yer alan tab kısmından ‘’ Arama araçları ‘’ seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Daha sonra sırası ile ilerlenerek hangi bölge ya da il için çalışma yapılacak ise ona göre seçim yapılmalıdır.

Yerel SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarının en can alıcı noktası yerel SEO çalışmasının nasıl yapıldığıdır. Bu çalışmanın doğru bir şekilde yapılması, web sitelerin doğru hedef kitlelerine ulaşmasını sağlamaktadır. Yerel SEO çalışmalarının başında site içerisinde ve dışında yapılacak olan bazı optimizasyon gelmektedir. Bu konuda SEO uzmanından yardım alınması çok daha doğru bir adım olacaktır.

Mevcut işinizi online platformlarda etkili bir şekilde pazarlamanın en verimli yolu olan yerel SEO çalışması, potansiyel müşterilerinize de ikamet ettikleri yerde ürün ve hizmetlerinizi sunabilirsiniz. Birçok kişi ihtiyacı olan ürün ya da hizmetleri kendine en yakın konumda bulmaya çalışıyor. İşte bu noktada devreye yerel SEO giriyor.

Arama motorlarında hizmet verdiğiniz kategoride arama yapan kullanıcılar, firmanızın nerede hizmet verdiğini görmek ister. Bunun için web sitenizde adresinizi açık olarak vermeniz gerekmektedir. Bununla beraber, işletmeniz ile ilgili tüm bilgileri her alanda yazmaya dikkat etmelisiniz. Yerel SEO çalışmalarına önem verilmesinin temel nedenleri şunlardır:

 • PC kullanan kişilerin yüzde 95’i yerel aramalara önem veriyor.
 • Google aramalarında yüzde 46 oranında yerel aramalar yer alıyor.
 • Ortalama her 5 kişiden 4’ü yerel bilgileri almak için akıllı telefonlara yöneliyor.
 • Mobil arama işlemlerinde yerel arama yapan kullanıcıların yarısı işletmelere ait adres ve telefon gibi bilgileri arıyor.

Başarılı bir yerel SEO çalışması yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederek yapacağınız çalışmalar sayesinde daha çok müşteri kitlesine ulaşır ve kazancınızı artırırsınız. Yerel SEO yaparken uymanız gereken önemli ip uçları şunlardır:

 • Google My Business kaydının yapılması gerekmektedir.
 • Web sitesinin güncellenmesi istenir.
 • Bilgiler girilirken özgün ve SEO uyumu olmasına dikkat edilmelidir.
 • Firmanın hem iç hem dış mekân fotoğrafları eklenmelidir.
 • Detaylı rakip analizi yapılmalıdır.
 • İletişim bilgileri tutarlı olmalıdır.
 • Müşteri yorumlarına yer verilmelidir.
 • Backlinklerin yerel olmasına dikkat edilmelidir.